Jak zorganizować 18 urodziny na sali? Sprawdź nasze porady!

Osiemnastka to przełomowy czas w życiu każdego nastolatka. Jak zorganizować 18 urodziny na sali? Pytanie to z pewnością spędza sen z powiek rodzicom dorastającego dziecka. Oto nasze porady, dzięki którym dowiesz się m.in., ile kosztuje osiemnastka w lokalu oraz jak wybrać menu i przygotować dekoracje. 

Data i zaproszenia na osiemnastkę

Oczywiście w pierwszej kolejności należy ustalić datę osiemnastki. Zwykle jest bliska terminowi urodzin w kalendarzu i przypada w weekend. Jeśli jednak urodziłeś się np. w styczniu, nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować 18 urodziny na sali później, np. w wakacje. Weź pod uwagę czy będzie to impreza wyłącznie dla rodziny lub znajomych, czy jednych i drugich. Wyślij lub osobiście wręcz zaproszenia z minimum miesięcznym wyprzedzeniem. Dobrze jest umieścić w nich prośbę o potwierdzenie przybycia. Dzięki temu poinformujesz lokal o planowanej liczbie gości i unikniesz ponoszenia dodatkowych kosztów za osoby nieobecne. 

Ile kosztuje osiemnastka w lokalu

Istotnym pytaniem, szczególnie dla rodziców organizujących urodziny dorastającego dziecka jest to, ile kosztuje osiemnastka w lokalu. I tutaj odpowiedzią jest: to zależy.  Organizacja osiemnastki zaczyna się już od 600 zł, a średnia kwota to 2000 zł. Całkowity koszt związany jest ściśle z liczbą gości, wybranym menu oraz dodatkowymi atrakcjami. Pomysłem na obniżenie kosztów jest zorganizowanie osiemnastki w 2-3 osoby (np. przyjaciół mających wspólnych znajomych). 

Menu na 18 urodziny

Mówi się, że młodzieży do dobrej zabawy wystarczą chipsy, muzyka i napoje, jednak osiemnastkowa impreza wymaga większej oprawy. Warto zadbać o danie główne, przystawki i deser – szczególnie, jeśli zabawa  będzie trwała od wieczora do rana. W wielu lokalach organizacja imprez okolicznościowych to codzienność. Warto podpytać o standardowe menu na 18 urodziny. Jeśli wynajmujesz tylko lokal lub organizujesz imprezę w domu, dobrą opcją jest catering na 18 urodziny. Firmy z dostawą jedzenia i restauracje proponują nie tylko zróżnicowane menu (a w nim, m.in. dania główne mięsne i wegetariańskie, przystawki, ciasta czy sałatki), ale również dowóz na miejsce imprezy i zapakowanie jedzenia w specjalne pojemniki. Dzięki temu zachowują swój wyjątkowy smak i zapach. 

Tort na osiemnastkę

Punktem obowiązkowym jest tort. Zwykle podaje się go o północy, wraz z hucznym odśpiewaniem sto lat i symbolicznymi osiemnastoma batami. Po dwunastej pewnie niewiele osób będzie miało ochotę na tort z masą cukrową i ciężkim kremem (zwłaszcza gdy przedtem było już kilka innych pozycji menu do skosztowania), jednak lekki tort z biszkoptem, śmietanką i owocami będzie miłym akcentem i doda energii na dalsze osiemnastkowe tańce. Nie zapomnij o świeczkach.

Alkohol 

Lampka wina musującego na powitanie to absolutny must have osiemnastki. Warto również zadbać o bezalkoholowe trunki, gdy na imprezie będą osoby nieletnie lub niepijące. Ponadto, gdy to impreza wyłącznie dla znajomych, zwykle obsługa lokalu wymaga nadzoru osoby dorosłej. Wynika to przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, gdyby młodzieży przychodziły do głowy zbyt śmiałe pomysły.

Wystrój sali na 18 urodziny dla chłopaka i dziewczyny

Dekoracje sali na 18 urodziny są równie istotne, jak pozostałe elementy imprezy. Jeśli otrzymałeś już od lokalu wskazówki, jak zorganizować 18 urodziny na sali, popytaj również o możliwość wykonania przez obsługę dekoracji. Możesz zaproponować Twoje rozwiązania, np. ozdoby tematyczne, związane z zainteresowaniami nastolatka (sport, gry komputerowe, podróże, film). Inną inspirację na wystrój sali na 18 urodziny dla dziewczyny są dekoracje w modnym kolorze rose gold. Znajdziesz w nim świeczki, serwetki, wiszące girlandy, balony foliowe czy kontur dekoracyjny na tort. Dla chłopaka pomysłem mogą być balony z helem układające się w napis: Happy Birthday. 

Muzyka

Nie będzie dobrej zabawy bez towarzystwa muzyki. W zależności od zaplanowanego budżetu i dostępnych preferencji można skusić się na profesjonalny zespół muzyczny (koszt. od 4000 zł), DJa (już od 1000 zł) lub samodzielnie włączać muzykę. Polecamy jednak znacznie wcześniej przygotować playlistę, by nie zakłócić przebiegu imprezy, szczególnie jeśli goście sami dobiorą się do sprzętu i zapanuje chaos. Miej w zanadrzu tradycyjne: sto lat!

Dodatkowe atrakcje na 18 urodziny

Możesz skusić się na wodzireja, który nie tylko poprowadzi imprezę, ale również przygotuje zabawy integracyjne. A może wolisz posiadówkę niż huczne tańce? Zorganizuj gry towarzyskie i planszówki. Niektórzy, szczególnie ci, którzy organizują imprezę dla znajomych i rodziny, dbają o ty, by był to również wieczór wspomnień i przygotowują filmik z podziękowaniami dla rodziców lub pokaz zdjęć z dzieciństwa.

Kiedy już wiesz jak zorganizować 18 urodziny na sali, czas wziąć się za przygotowania. Jeśli trafisz na dobry lokal, z bogatą ofertą menu i zapewnisz kilka atrakcji, z pewnością będzie to niezapomniana impreza